Znalecký posudok uľahčí predaj nehnuteľnosti

16.08.2017

S predajom nehnuteľností sa spája viacero administratívnych úkonov, ktoré sú podľa legislatívy povinné. Okrem nich si však môžeme dať vypracovať doplnkové podklady, ktoré nám uľahčia proces predaja. Jedným z nich je aj nezávislý znalecký posudok.

 

 

Spracovanie znaleckého posudku sa využíva na rôzne účely, pri ktorých je potrebné určiť čo najreálnejšiu hodnotu nehnuteľnosti. Do pozornosti sa dostáva pri súdnych procesoch alebo  pri posudzovaní žiadosti o úver zo strany bánk. Ako pomôcka pri odhadovaní reálnej ceny daného objektu sa však často využíva aj pri samotnom predaji realít.  

 

 

Úloha znaleckého posudku

 

Definícia znaleckého posudku sa spája s hodnoverným nástrojom na posúdenie reálnej ceny nehnuteľnosti. Slúži ako relevantný dokument určený na nezávislé stanovenie hodnoty realít pri rôznych príležitostiach. Jeho úloha sa dá využiť pri akýchkoľvek typoch nehnuteľností od bytov a domov cez komerčné objekty až po stavebné pozemky.

 

 

Obsah znaleckého posudku

 

Hotový posudok má prinášať podrobné informácie o hodnote posudzovaného objektu, ktoré nadobúdajú rozsah niekoľkých strán. Ich obsahom je pohľad na všeobecnú cenu aj samotnú technickú hodnotu stanovenú na základe niekoľkých parametrov ako výmera, vek alebo údaje o príslušenstve.

 

 

Kto môže spracovať znalecký posudok – Oficiálne sa posudok uzná, len ak ho vypracuje nezávislý odborník evidovaný  medzi znalcami zo zoznamu Ministerstva spravodlivosti. 

 

 

Cena za zhotovenie takéhoto posudku – Poplatok za spracovanie posudku sa pohybuje v rôznych cenových hladinách, väčšinou od 100€ pri bytoch a o pár eur viac pri rodinných domoch.

 

 

Podklady potrebné k spracovaniu –  Pri bytoch stačí znalcovi kópia listu vlastníctva, kópia z katastrálnej mapy, doklad o nadobudnutí, doklad o veku stavby a pôdorys bytu. V prípade domov sa ešte vyžaduje projektová dokumentácia a pri pozemkoch aj územné rozhodnutie.

Funkcia znaleckého posudku je jasná a jeho prínos pri obchodoch s nehnuteľnosťami sa nedá poprieť. Vďaka nemu môže predávajúci nastaviť cenu daného objektu zodpovedajúcu realite a tým celý proces predaja značne urýchliť, a práve to je tá najväčšia zbraň tohto dokumentu.

 

 

Text : Róbert Bosák

Foto : brsreality.sk, vzdom.ru,

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Najzaujímavejšie

Ako dobrá fotogaléria zvýši šance na predaj nehnuteľnosti

August 16, 2017

1/3
Please reload

Najnovšie publikované
Please reload

Archív
Please reload

Vyhľadávanie Podľa Tág
Please reload

Sledujte Nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

TRH Bývania s.r.o.
Račianská 88B, 831 01 Bratislava - Nové Mesto   |  +421-950-717-888   |   +421-950-717-999

  • Facebook Basic Black
  • Black Instagram Icon

© 2018 TRH Bývania s. r. o. - Realitná kancelária Bratislava, Poprad - Vysoké Tatry.

Všetky práva vyhradené. / Proudly made by Entertainment Group.